Milliseid mürgiseid aineid sisaldavad enimlevinud pesuvahendid?

Selles postituses toome välja peamised toksilised ained, mida suurtööstused enda pesuvahendites kasutavad. Kõik need ained võivad olla varjatult erinevate ohtike ning vähem ohtlike terviseprobleemide põhjustajateks.

 

Lõhnaained

Tootjad kombineerivad pesuvahendile meeldiva aroomi andmiseks mitmeid erinevaid toksilisi kemikaale. Eesmärgiks on luua inimestele illusioon, et riided on puhtad, kuna need lõhavad puhtalt. Sageli lisatakse lõhnaainete juurde ka lõhna hajutajad, üheks selliseks on näiteks Diethyl Phthalate, mis häirib hormonaalsüsteemi tasakaalu, põhjustades reproduktiiv- ning arenguhäireid.

 

Surfaktandid

Neid pindaktiivseid aineid lisatakse toodetesse, et pesu paremini puhtaks saada. Sellisteks aineteks on kõige sagedamini näiteks Sodium Laureth Sulfate (SLES)Sodium Laurel Sulfate (SLS), Ammonium Laureth Sulfate (ALES) või Ammonium Lauryl Sulfate (ALS). Erinevates uuringutes on välja toodud nende ainete nahka ärritavad ning ka kantserogeensed omadused.

 

Stabilisaatorid

Need on kemikaalid, mis aitavad pesuvahendit kauem kasutamiskõlblikuna hoida. Muuhulgas kuuluvad siia gruppi näiteks Polyalkylene Oxide ja Ethylene Oxide, mida on seostatud silmade ning kopsude ärrituse ning isegi dermatiidiga.

 

Valgendaja (Sodium Hypochlorite)

Valgendaja võib olla kasutuses täiesti eraldi või on seda lisatud juba pesuvahendi sisse. On teada, et sellel on tugev nahka, silmi ning kopse ärritav toime. Koos ammoniaagiga (mida samuti paljudesse pesuvahenditesse lisatakse) moodustub nendest ainetest mürgine gaas nimega kloramiin.

 

1,4-dioksaan

See on aine, mida pesuvahendi koostisosade nimekirjas tavaliselt pole, kuna otseselt seda sinna ei lisata, vaid see on teiste keemiliste ainete (näiteks Sodium Laureth Sulfate ja Polyethyene Glycol) kõrvalprodukt. Siiski on see märkimist väärt, kuna tegu on võimaliku kantserogeense ainega.

 

Värvide ergastajad

Sellised kemikaalid on näiteks Naphthotriazolystilbenes, Benzoxazolyl, Diaminostilbene Disulfonate ja paljud teised. Need ained jäävad pärast pesu riiete sisse ning imavad endasse UV-valgust, mis aitab värvidel „paista“ kirgaste ning säravatena. Olles riiete kaudu pidevas kontaktis nahaga võivad need tekitada allergilisi reaktsioone nahal ja silmade ärritust.

 

Eelnevalt nimetatud kahjulikud mõjud ei ilmne kindlasti kõigil inimestel, kuid see ei tähenda, et need kemikaalid ei satuks meie organismi. Tihti tekivad nähtavad tagajärjed tundlikumatel inimestel ja eriti väikestel lastel. Tarbigem teadlikult! :)

 

 

Jäta kommentaar